Złamany lub wybity ząb — co robić?

Złamanie lub wybicie zęba to często spotykany problem. W przypadku złamania lub wybicia zęba, zawsze trzeba zareagować — szczególnie wtedy, gdy towarzyszą temu stany bolesne. Pechowy upadek, przypadkowe uderzenie podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportu czy uraz powstały podczas niechcianej bójki — to sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu z nas codziennie, stąd też ciężko im zapobiec. Z tego powodu, warto wiedzieć, w jaki sposób przeciwdziałać takim konsekwencjom. Dziś pomożemy Wam w kwestiach takich jak złamanie i wybicie zęba, dzięki czemu w przypadku ich wystąpienia, nie będą one dla was trudną sytuacją.

Co zrobić ze złamanym zębem?

Ząb, który został uszkodzony na przykład w wyniku nieszczęśliwego wypadku, z pozoru mógłby się wydawać przypadkiem nie do uratowania, a rozwiązaniem, które zdaje się być jedynym, jest ekstrakcja zęba.. Nie spisujcie go jednak na straty!

Jak się okazuje, złamany ząb jest możliwy do zrekonstruowania, a dodatkowo proces ten jest nieskomplikowany. W zależności od skali uszkodzenia, w wielu przypadkach wystarczy przykleić odłamany fragment zęba. Dotyczy to sytuacji, w której złamaniu zęba nie towarzyszy odsłonięcie miazgi.

Jeśli przyklejenie fragmentu zęba okaże się niemożliwe (np. kawałek, który uległ odłamaniu, nie został zabezpieczony), uszkodzenie można zrekonstruować z pomocą wypełnień lub licówek. Wypełnienie kompozytowe jest szybszym i tańszym rozwiązaniem, natomiast licówki oferują większe możliwości kompleksowej poprawy estetyki zęba, a dodatkowo są trwalsze. W momencie, gdy złamanie obejmuje odsłonięcie miazgi, konieczne jest jej zabezpieczenie przed obumarciem. Po zabiegu zabezpieczenia miazgi możliwe jest odbudowanie zęba z wykorzystaniem rozwiązań protetycznych. Opcjonalnie, możliwe jest usunięcie miazgi zęba poprzez leczenie kanałowe i przeprowadzenie odbudowy protetycznej. W przypadku utraty znacznej części zęba często okazuje się, że konieczne jest usunięcie zęba.

Złamany ząb? Umów się na wizytę!

Zamow Wizyte

Czym jest wybicie zęba i jak mu zaradzić?

Wybicie zęba to sytuacja, której konsekwencje również da się zwalczyć, jednak kluczowym czynnikiem dla powodzenia całej operacji jest czas. Wybity ząb należy możliwie szybko umieścić w jamie ustnej w miejscu powstałego braku – do czasu umieszczenia zęba w zębodole można go zabezpieczyć np. w roztworze soli fizjologicznej, celem spowolnienia procesu obumierania komórek ozębnej.. Zabieg, podczas którego wybity ząb umieszcza się w zębodole, nazywa się replantacją. Szybka reakcja w takiej sytuacji jest istotna — im szybciej ząb zostanie ponownie umieszczony w zębodole, tym większa szansa na pozytywne zakończenie zabiegu.

W przypadku replantacji, hasło „szybka reakcja” oznacza czas nieprzekraczający godziny od momentu utraty zęba. Po dwóch godzinach od wybicia zęba, komórki jego korzenia są już w większości martwe, co znacząco zmniejsza nasze szanse na jego ponowne przyjęcie. Największe szanse na przyjęcie zęba szacuje się na okres do 30 minut od utraty zęba. Sami więc widzicie, że im szybciej ząb zostanie wprowadzony w miejsce ubytku, tym większa szansa powodzenia całej operacji!

Rate this post
Umów wizytę