Konsekwencje nieleczonego uzębienia
Choroby jamy ustnej — w tym choroby zębów — często bywają bagatelizowane przez pacjentów, zwłaszcza w swoich początkowych fazach. Szczególnie dotyczy to zmian próchnicowych, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych chorób. Nawet drobne ubytki w zębie tworzą spore ryzyko wdarcia się bakterii do wnętrza zęba, powodując poważne schorzenia, takie jak nieodwracalne zapalenie miazgi.
Pierwsze etapy rozwoju chorób często nie są mocno widoczne, przez co niezwykle łatwo je zignorować lub potraktować jako tymczasową dolegliwość. Warto jednak wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego, że nawet brak bólu czy zmian wizualnych na powierzchni szkliwa wcale nie oznacza perfekcyjnej kondycji zębów. Niektóre choroby, zwłaszcza choroby atakujące przyzębie, są bardzo trudne do zauważenia bez wiedzy i doświadczenia specjalisty z zakresu stomatologii. Problem ten obrazuje istotę wizyt kontrolnych, podczas których Pacjent wraz z asystą stomatologa jest w stanie dokładnie zweryfikować stan swojego uzębienia, a także tkanek go otaczających. To właśnie te regularne spotkania pozwalają na utrzymanie właściwej kondycji jamy ustnej, stąd też nie warto bagatelizować ich istoty i nie zaniedbywać częstotliwości ich odbywania.
Ból zębów? Umów się na wizytę!
Do konsekwencji wynikających z rozwoju próchnicy należy zaliczyć m.in. silny, miejscowy ból, a także znaczące utrudnienia w przeżuwaniu pokarmu, mogące prowadzić do rozwoju problemów trawiennych. Powstałe w ten sposób problemy trawienne wynikają z tego, że chore i napoczęte przez różne dolegliwości bólowe zęby nie są zdolne do dokładnego przeżuwania spożywanych pokarmów. To przekłada się na jakość przeżuwania pokarmów, ilość niezbędnych kwasów trawiennych potrzebnych do przetrawienia większych kęsów, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju m.in. choroby refluksowej przełyku.
Natomiast w przypadku, gdy w wyniku nieleczonych chorób uzębienia dojdzie do zakażenia miazgi, bakterie mogą w stosunkowo prosty sposób trafić do dalszych części organizmu, powodując rozwój m.in. sepsy, ropnia mózgu, zapalenia mięśnia sercowego i chorób reumatycznych, stanów zapalnych stawów, a nawet ich istotnego uszkodzenia. Choroby te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Pacjenta. Zakażenie miazgi jest wbrew pozorom niezwykle proste do wyleczenia i wymaga od pacjenta jedynie umówienia się na zabieg leczenia kanałowego. Dzięki temu, możliwym staje się zachowanie zęba w jamie ustnej, a przy dużym uszkodzeniu korony zęba — może on stanowić stabilny fundament pod ewentualną odbudowę protetyczną.
Aby Pacjenci gabinetu stomatologicznego LaDentista w sposób efektywny unikali poważnych stanów chorobowych, zawsze przypominamy im o istocie zapobiegania rozwojowi chorób. Końcowe fazy wielu rozwoju chorób związanych z jamą ustną wymagają leczenia z wykorzystaniem inwazyjnych, skomplikowanych zabiegów. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki zębów pozwoli Pacjentom oszczędzić wiele czasu i stresu, związanego z leczeniem. Jeżeli także i Wy chcecie sprawdzić aktualny stan uzębienia, to nie zwlekajcie i zróbcie to już dzisiaj!