Złamana korona zęba

Korona zęba odpowiada za możliwość poprawnego przeżuwania pokarmów i nie tylko. Kondycja koron zębowych jest niezwykle ważna, gdyż nieprawidłowo wykształcone, czy też uszkodzone korony mogą być powodem rozwoju różnych chorób, a nawet problemów gastrycznych. Niestety, przy upadku czy też uderzeniu, korony zębów są szczególnie narażone na uszkodzenia. Dziś omówimy poszczególne sposoby na efektywne odbudowanie uszkodzonej korony, dzięki którym na nowo będziecie mogli uśmiechać się bez odczuwalnego wstydu lub dyskomfortu.
Dlaczego złamanie korony zęba jest tak szkodliwe?
Do uszkodzeń koron zębów należy zaliczyć pęknięcia i złamania. Każda z tych konsekwencji obniża funkcjonalność zębów, a także sprawia, że są one mocno podatne na działanie szkodliwych bakterii. Oprócz względów funkcjonalnych i bycia narażonym na różne schorzenia złamanego zęba, ten rodzaj uszkodzenia stanowi spory defekt estetyczny. Złamanie korony zęba może sprawić, że nasza pewność siebie w kontaktach międzyludzkich niemalże wyparuje, a uśmiech nie będzie gościł na naszej twarzy tak często, jak robił to wcześniej. W takim przypadku nie ma na co czekać i należy jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa.
Masz problem z koronami zębowymi? Skontaktuj się z nami!
Sposoby odbudowy złamanej korony zęba
Pomagamy Naszym Pacjentom w każdym przypadku, niezależnie od stopnia uszkodzenia zęba. W ramach rekonstrukcji korony zęba oferujemy takie działania jak: przyklejenie odłamanej części zęba, leczenie kanałowe i rekonstrukcję protetyczną.
W przypadku, gdy u Pacjenta dojdzie do nieznacznego ukruszenia zęba, nieobejmującego miazgi, możliwe jest zrekonstruowanie uszkodzonej części zęba z pomocą wypełnienia kompozytowego lub licówki. Wypełnienie kompozytowe jest szybszym i tańszym rozwiązaniem, umożliwiającym odbudowę mniejszych, jak i większych uszkodzeń struktury zęba. Jeżeli mówimy natomiast o licówkach, to oferują one większe możliwości kompleksowej poprawy estetyki zęba i są trwalsze. Pojedyncza licówka ma postać bardzo cienkiego płatka wykonanego z materiału o zbliżonych właściwościach do szkliwa, przez co są one niemalże niemożliwe do odróżnienia dla postronnego obserwatora.
W przypadku niewielkiego ubytku, istnieje możliwość doklejenia ułamanego kawałka zęba. Po złamaniu zęba należy tak szybko, jak to możliwe, zabezpieczyć go w mleku, płynie do soczewek lub soli fizjologicznej. Z tak zabezpieczonym zębem należy, jak najszybciej udać się do naszego gabinetu. Im szybciej to zrobimy, tym większa będzie szansa na poprawne umieszczenie go w naszej jamie ustnej.
Gdy potrzebne jest leczenie kanałowe
W przypadku, gdy złamanie obejmuje miazgę, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Odsłonięcie miazgi może spowodować jej stany zapalne, a nawet doprowadzić do martwicy. Z tego powodu, konieczne jest jej szybkie zabezpieczenie lub usunięcie z pomocą leczenia endodontycznego. Współcześnie przeprowadzane leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, przez co usuwanie miazgi nie jest już tak bolesne, jak potrafiło być jeszcze stosunkowo niedawno. Tak opracowany ząb może być podstawą do dalszej odbudowy przy pomocy rozwiązań protetycznych. Sami więc widzicie, że współczesne metody ratowania złamanego zęba są nie tylko przyjazne pacjentom, ale co najważniejsze — skuteczne!