LECZENIE BRUKSIZMU WROCŁAW
Jakie powinno być leczenie stomatologiczne? Komfortowe i co najważniejsze – skuteczne. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.

Cierpisz na permanentny ból głowy, a twoje zęby są wyraźnie nadwrażliwe? Odczuwasz to, że z każdą kolejną nocą Twoje zęby są coraz bardziej starte, a mycie zębów powoduje widoczne krwawienie? Twoja szczęka jest stale obolała? Twój partner skarży się na głośne i uporczywe zgrzytanie Twoich zębów? Czujesz, że niemalże “zjadasz” swoje zęby? Bardzo możliwe, że cierpisz na bruksizm — chorobę, która często objawia się tylko wtedy... gdy śpisz. W gabinecie LaDentista zajmujemy się między innymi leczeniem bruksizmu. Dowiedz się, czym jest bruksizm i jak jesteśmy w stanie pomóc Ci w przeciwdziałaniu tej chorobie.
Bruksizm — objawy
Bruksizm to choroba, która charakteryzuje się patologicznym i niekontrolowanym zgrzytaniem zębów, czy też ich zaciskaniem, zwłaszcza podczas snu. Na rozwój bruksizmu są narażone szczególnie te osoby, które prowadzą stresujący, nerwowy styl życia. Bruksizm może doprowadzić m.in. do:
- Wyraźnego starcia powierzchni zębów, co istotnie przekłada się na zmianę kształtu zębów,
- Rozchwiania zębów, pękania szkliwa, w konsekwencji prowadzących do wypadania zębów,
- Rozwoju stanów zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a także w okolicy zębów,
- Bóle ucha, karku, głowy, pleców, obręczy barkowej — szczególnie, gdy bruksizm nie jest leczony.
Im wcześniej zareagujemy na objawy bruksizmu, tym łatwiej będzie wyleczyć chorobę i jej skutki. W ramach leczenia i łagodzenia skutków bruksizmu wykorzystujemy szynoterapię, wykorzystującą szyny relaksacyjne, stabilizacyjne i repozycyjne.
Leczenie bruksizmu
Leczenie dolegliwości, jaką jest bruksizm wymaga nie tylko konsultacji stomatologicznej, ale też i zastosowania szynoterapii, zatrzymującej negatywne skutki zgrzytania i zaciskania zębami. Do zalet leczenia bruksizmu poprzez zastosowanie szynoterapii zalicza się przede wszystkim:
- zatrzymanie mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami, zwłaszcza podczas snu
- uniknięcie zniszczenia powierzchni szkliwa
- wyraźne i odczuwalne zrelaksowanie mięśni bezpośrednio otaczających szczękę i staw skroniowo-żuchwowy
Szynoterapia
Szynoterapia skupia się na wyeliminowaniu konsekwencji bruksizmu — rozluźnieniu mięśni, a także wyeliminowaniu dolegliwości bólowych. Do szynoterapii wykorzystuje się unikalne i spersonalizowane nakładki na górne zęby. Tak przygotowaną nakładkę zakłada się na noc, przez co jej używanie nie jest uciążliwe, a przynosi rewelacyjny i odczuwalny efekt.
Bardzo trudno dokładnie ocenić pożądaną długość trwania całej terapii. Czas trwania szynoterapii jest uzależniony od wielu czynników — a zwłaszcza tego, w jakim tempie zaczynają pojawiać się efekty. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po tygodniu szynoterapii. W tym czasie mięśnie ulegną znacznemu rozluźnieniu, co przełoży się na zmniejszenie odczuwanych stanów bolesnych i dyskomfortu.
Szyna relaksacyjna
Zdiagnozowany bruksizm to podstawa do tego, by wykonać dopasowaną szynę relaksacyjną. Tylko dopasowana szyna relaksacyjna, wykonana na podstawie wycisku uzyskanego z jamy ustnej Pacjenta, jest w stanie zagwarantować ulgę. Źle dopasowana szyna relaksacyjna (dotyczy to m.in. dostępnych od ręki, słabej jakości szyn relaksacyjnych w niskich cenach) może wpływać niezwykle destrukcyjnie na zęby. Stąd też jedynym wartym uwagi rozwiązaniem jest wykonanie indywidualnie dopasowanej szyny relaksacyjnej na podstawie odcisku szczęki — wraz z unikalnym ustawieniem zębów.
Szyna relaksacyjna to nic innego, przezroczysta nakładka na górny łuk zębów, która m.in. zapobiega dalszemu ocieraniu zębów górnych o zęby dolne. W ten sposób można zapobiegać powstawaniu objawów bruksizmu. Zastosowanie szyny relaksacyjnej dodatkowo zmniejsza napięcie mięśniowo-nerwowe, co znacząco zmniejsza ból towarzyszący bruksizmowi.
Szyna stabilizacyjna
Szyna stabilizująca to dobry sposób na leczenie dysfunkcji narządu żucia. Jej głównym celem jest poprawienie kondycji i funkcjonalności stawu skroniowo-żuchwowego, który ucierpiał na skutek zaciskania zębów podczas snu. Odpowiednio dopasowana szyna stabilizująca stanowi świetne rozwiązanie przy leczeniu zachowawczym schorzeń skroniowo-żuchwowych, wynikłych z powodu napięcia mięśni.
Szyna repozycyjna
Szyna repozycyjna to rodzaj nakładki na zęby, którą powinno się nosić 24 godziny na dobę, z wyłączeniem konieczności przeprowadzenia zabiegów higienizacyjnych. W zależności od potrzeb pacjenta i przeznaczenia, stopień twardości takiej nakładki może być znacząco różny. Jej głównym celem jest poprawa ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego. Stosuje się ją w przypadku, gdy na skutek bruksizmu dojdzie do dyslokacji elementów stawu skroniowo-żuchwowego. Stosowanie szyny repozycyjnej, nazywanej także szyną reponującą ortopedycznie, daje sporą szansę na zredukowanie części objawów.
Serdecznie zapraszamy do konsultacji z gabinetem stomatologicznym LaDentista w zakresie leczenia bruksizmu.
NASZE USŁUGI
Jakie powinno być leczenie stomatologiczne? Komfortowe i co najważniejsze – skuteczne. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.
Nasz gabinet
W La Dentista powodzenie leczenia jest na pierwszym miejscu, dlatego wszystkie usługi wykonywane są z użyciem mikroskopu. Dla precyzyjnej diagnozy i skutecznych rezultatów.
Już teraz zarezerwuj wizytę dla siebie lub dla swoich bliskich .
Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek 8 - 14
Rejestracja telefoniczna
Poniedziałek - piątek 8 - 19
Rejestracja Online 24/7
Wizyta we Wrocławiu pozwoli nie tylko na profesjonalne leczenie stomatologiczne, ale też na poznanie jednego z najpiękniejszych miast w Polsce!
Do Wrocławia dotrzesz pociągiem (bezpośrednio z Drezna), autobusem Flixbus, autem oraz samolotem.
Gabinet La Dentista znajduje się zaledwie 10 minut od lotniska, tuż przy AOW ( A8 ).
- bezpośredni lot w 2 godziny z największych europejskich miast
- liczne loty tanich linii (Wizzair, Ryanair) komfort w czasie podróży, jak i po lądowaniu - nowoczesny port lotniczy
- samochodem można dotrzeć do Wrocławia najdłuższą autostradą A4 lub autostradą A18 (część trasy Berlin-Wrocław)
- Dojazd Autobusem, Linia: 101, 103, 104
- Dojazd Tramwajem, Linia: 31, 32