Profilaktyka zębów – na czym polega?
Szczotkowanie zębów jest niezwykle istotnym elementem profilaktyki zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki, znajomość prawidłowej metody szczotkowania, regularność — to wszystko przekłada się na ograniczenie rozwoju płytki nazębnej. Jak się jednak okazuje, oczyszczanie zębów to nie wszystko, co możemy zrobić dla zdrowia naszej jamy ustnej. Szczotkowanie zaleca się łączyć także z innymi zabiegami higienizacyjnymi — dzięki temu uzyskuje się najlepszy efekt. Niektóre z nich możemy realizować na własną rękę, podczas gdy do innych potrzebujemy asysty stomatologa. Sprawdźmy więc jak wygląda gama tych zabiegów!
Jak możemy samodzielnie dbać o własne zęby?
Do czynności, które Pacjent może wykonywać dodatkowo na własną rękę, można zaliczyć m.in. nitkowanie. Z pomocą nitkowania Pacjent jest w stanie dokładnie wymieść resztki jedzenia i bakterie znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych. Alternatywą dla nici dentystycznych jest irygator przestrzeni międzyzębowych, którego stosowanie ma identyczny cel. Oczyszczanie tych trudno dostępnych miejsc jest niezwykle ważne, gdyż to tam gromadzi się najwięcej bakterii i resztek pokarmów. Jeżeli zaniedbamy to działanie, to wręcz od razu zwiększmy ryzyko rozwoju ognisk próchniczych, prowadzących w skrajnych przypadkach nawet do nieodwracalnego zapalenia miazgi!
Problemy z uzębieniem? Zapraszamy do gabinetu!
Profilaktyka zębów w gabinecie stomatologicznym
Prócz czynności profilaktycznych, które Pacjent wykonuje każdego dnia, rekomendujemy odbywanie regularnie wizyt kontrolnych, a także cykliczne wykonywanie zabiegów higienizacyjnych takich jak — skaling, piaskowanie, fluoryzacja, polishing. Ogólnym celem tych zabiegów jest poprawa higieny zębów i zabezpieczenie ich przed rozwojem chorób.
Skaling jest zabiegiem, podczas którego dochodzi do usunięcia kamienia nazębnego z powierzchni zębów, a także z powierzchni poddziąsłowych. Jeśli kamień nazębny pojawi się na naszych zębach, konieczne jest usunięcie go poprzez skaling, gdyż zwykłe szczotkowanie nie jest w stanie go wymieść — jest on zbyt twardy.
Piaskowanie jest najczęściej komplementarnym zabiegiem do zabiegu skalingu. Poprzez piaskowanie poprawiamy estetykę uśmiechu Pacjenta, usuwając osad znajdujący się na powierzchni zębów. Z pomocą piaskowania Pacjent jest w stanie usunąć część przebarwień, spowodowanych konsumpcją barwiących produktów — kawy, czerwonego wina i nie tylko.
Fluoryzacja to zabieg służący wzmocnieniu szkliwa. Na zęby nakładamy substancję (najczęściej w postaci pasty lub żelu) zawierającą fluor, który wnika w głąb szkliwa, jednocześnie wzmacniając je. Zabieg ten wykazuje sporą skuteczność w profilaktyce zębów, dlatego zalecamy go zarówno dorosłym Pacjentom, jak i dzieciom. Jego nieinwazyjność sprawia, że często stosowany jest jako pierwszy zabieg, jaki wykonujemy u najmłodszych pacjentów.
Natomiast polishing, czyli polerowanie zębów, jest zabiegiem finalizującym całą procedurę higienizacyjną, mającym na celu ograniczyć powstawanie nalotów i kamienia na powierzchniach zębów i ich korzeni. Sami więc widzicie – dbanie o zęby to nie tylko szczotkowanie – o swoje uzębienie możecie również zadbać wraz z pomocą stomatologów!