how long does steroids stay in your system what are topical steroids steroids for back pain stress dose steroids steroids for dogs what does steroids do does the rock take steroids natural vs steroids steroids and alcohol steroids online can you drink on steroids

Profilaktyka zębów – na czym polega?

Szczotkowanie zębów jest niezwykle istotnym elementem profilaktyki zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki, znajomość prawidłowej metody szczotkowania, regularność — to wszystko przekłada się na ograniczenie rozwoju płytki nazębnej. Jak się jednak okazuje, oczyszczanie zębów to nie wszystko, co możemy zrobić dla zdrowia naszej jamy ustnej. Szczotkowanie zaleca się łączyć także z innymi zabiegami higienizacyjnymi — dzięki temu uzyskuje się najlepszy efekt. Niektóre z nich możemy realizować na własną rękę, podczas gdy do innych potrzebujemy asysty stomatologa. Sprawdźmy więc jak wygląda gama tych zabiegów!

Jak możemy samodzielnie dbać o własne zęby?

Do czynności, które Pacjent może wykonywać dodatkowo na własną rękę, można zaliczyć m.in. nitkowanie. Z pomocą nitkowania Pacjent jest w stanie dokładnie wymieść resztki jedzenia i bakterie znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych. Alternatywą dla nici dentystycznych jest irygator przestrzeni międzyzębowych, którego stosowanie ma identyczny cel. Oczyszczanie tych trudno dostępnych miejsc jest niezwykle ważne, gdyż to tam gromadzi się najwięcej bakterii i resztek pokarmów. Jeżeli zaniedbamy to działanie, to wręcz od razu zwiększmy ryzyko rozwoju ognisk próchniczych, prowadzących w skrajnych przypadkach nawet do nieodwracalnego zapalenia miazgi!

Problemy z uzębieniem? Zapraszamy do gabinetu!

Zamow Wizyte

Profilaktyka zębów w gabinecie stomatologicznym

Prócz czynności profilaktycznych, które Pacjent wykonuje każdego dnia, rekomendujemy odbywanie regularnie wizyt kontrolnych, a także cykliczne wykonywanie zabiegów higienizacyjnych takich jak — skaling, piaskowanie, fluoryzacja, polishing. Ogólnym celem tych zabiegów jest poprawa higieny zębów i zabezpieczenie ich przed rozwojem chorób.

Skaling jest zabiegiem, podczas którego dochodzi do usunięcia kamienia nazębnego z powierzchni zębów, a także z powierzchni poddziąsłowych. Jeśli kamień nazębny pojawi się na naszych zębach, konieczne jest usunięcie go poprzez skaling, gdyż zwykłe szczotkowanie nie jest w stanie go wymieść — jest on zbyt twardy.

Piaskowanie jest najczęściej komplementarnym zabiegiem do zabiegu skalingu. Poprzez piaskowanie poprawiamy estetykę uśmiechu Pacjenta, usuwając osad znajdujący się na powierzchni zębów. Z pomocą piaskowania Pacjent jest w stanie usunąć część przebarwień, spowodowanych konsumpcją barwiących produktów — kawy, czerwonego wina i nie tylko.

Fluoryzacja to zabieg służący wzmocnieniu szkliwa. Na zęby nakładamy substancję (najczęściej w postaci pasty lub żelu) zawierającą fluor, który wnika w głąb szkliwa, jednocześnie wzmacniając je. Zabieg ten wykazuje sporą skuteczność w profilaktyce zębów, dlatego zalecamy go zarówno dorosłym Pacjentom, jak i dzieciom. Jego nieinwazyjność sprawia, że często stosowany jest jako pierwszy zabieg, jaki wykonujemy u najmłodszych pacjentów.

Natomiast polishing, czyli polerowanie zębów, jest zabiegiem finalizującym całą procedurę higienizacyjną, mającym na celu ograniczyć powstawanie nalotów i kamienia na powierzchniach zębów i ich korzeni. Sami więc widzicie – dbanie o zęby to nie tylko szczotkowanie – o swoje uzębienie możecie również zadbać wraz z pomocą stomatologów!

Rate this post
Call Now ButtonUmów wizytę