Kamień nazębny

Mimo tego, że obecność kamienia nazębnego jest bardzo powszechnym problemem, to mała część z Pacjentów zdaje sobie sprawę czym on tak naprawdę jest. Otóż sam kamień nazębny to utwardzona płytka nazębna. Powstawanie kamienia odbywa się na skutek zmineralizowania niedokładnie usuniętej płytki nazębnej. Płytka nazębna twardnieje pod wpływem śliny. W jej składzie znajduje się szereg bakterii, powodujących choroby zębów i przyzębia. Choroby, które są powodowane przez bakterie zawarte w kamieniu nazębnym, są bardzo groźne dla zdrowia jamy ustnej, co w długim horyzoncie czasowym może prowadzić nawet do wypadania zębów!

Wizualne konsekwencje obecności kamienia nazębnego

Posiadanie kamienia nazębnego niesie za sobą nieatrakcyjny efekt wizualny. Widoczny kamień nazębny mocno zaburza estetykę uśmiechu. Do podobnych konsekwencji posiadania kamienia nazębnego można zaliczyć permanentny niesmak w ustach, czy też nieświeży oddech, mimo regularnie oczyszczanej jamy ustnej poprzez codzienne zabiegi higieny. Ten rodzaj defektów można określić wizerunkowymi, które przez niektórych pacjentów są bagatelizowane; niestety, na nich nie kończy się lista szkodliwych objawów rozwoju kamienia nazębnego. Co więc jeszcze zauważyć można przy długiej obecności nagromadzonych złogów kamienia?

Jak walczyć z kamieniem nazębnym? Odwiedź nas!

Zamow Wizyte

Zdrowotne konsekwencje obecności kamienia nazębnego

Nieregularne usuwanie kamienia nazębnego może doprowadzić do rozwoju takich chorób jak próchnica czy paradontoza. Choroby dziąseł, spowodowane przez kamień nazębny, przejawiają się zaczerwienieniem i opuchlizną dziąseł, a także ich krwawieniem, szczególnie intensywnym przy codziennym szczotkowaniu zębów. To jednak nie wszystko, do czego może doprowadzić długotrwała obecność kamienia nazębnego w jamie ustnej. Jego nagromadzenie prowadzi do coraz to większego odsłonięcia szyjek, a nawet korzeni zębów. Stają się one coraz bardziej rozchwiane a co najstraszniejsze – jest to naprawdę odczuwalne. Z czasem ruchomość zębów dochodzi do tego stopnia, że w konsekwencji zęby zaczynają wypadać. Stąd też, jeżeli zauważycie nawet najmniejszą niestabilność zębów, czy też ich ruchomość — natychmiast umówcie się na konsultacje ze stomatologiem specjalizującym się w periodontologii!

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest trwałym osadem, którego nie da się usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej, nawet z wykorzystaniem zaawansowanej szczoteczki, czy irygatora. Do usunięcia kamienia nazębnego konieczne jest wykorzystanie rozwiązań z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Skutecznym zabiegiem, pozwalającym na usunięcie kamienia z powierzchni naddziąsłowych i poddziąsłowych, jest skaling zębów.

Aby osiągnąć pożądane efekty w zakresie likwidacji kamienia nazębnego, w naszym gabinecie korzystamy ze skalera wytwarzającego fale ultradźwiękowe, powodują rozbijanie nagromadzonych złogów. Dzięki temu zabieg jest stosunkowo komfortowy, małoinwazyjny i, co najważniejsze — wysoce skuteczny. Skaling to jeden z najlepszych sposobów na efektywne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego.

Rate this post
Umów wizytę