Fluoryzacja i lakowanie zębów

Fluor jest dla zębów niezwykle cennym pierwiastkiem – nasi Pacjenci wiedzą o tym od dawna. Szukając powodów takiego stanu rzeczy, możemy dostrzec, że czyni on szkliwo mocniejszym, co sprawia, że zęby są bardziej odporne na próchnicę. Niestety, dawki fluoru dostarczane podczas codziennej higieny jamy ustnej są zbyt małe, by odpowiednio zabezpieczyć zęby przed działaniem szkodliwych bakterii. Z tego powodu, warto jest okresowo przeprowadzać zabieg fluoryzacji, mający na celu uodpornić szkliwo zębów, a także ograniczyć rozwój kamienia nazębnego.

Czym jest fluoryzacja?

Fluoryzacja to, najprościej mówiąc, aplikacja dodatkowych dawek fluoru. Najczęściej stosuje się podawanie go przy pomocy specjalnych past lub żeli. Podany preparat uwalnia jony fluorkowe przez kilka godzin, co istotnie wpływa nie tylko na wzmocnienie zębów, lecz także znacząco uodparnia je przed wpływem bakterii!

Fluoryzacja musi przebiegać pod ścisłą kontrolą stomatologa, ponieważ zbyt wysokie dawki fluoru mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Na szczęście, dawki terapeutyczne fluoru pozwalają na wzmocnienie tkanek twardych, do których należy właśnie szkliwo zębów. Zatem oprócz stosowania się do zaleceń lekarza w używaniu past czy żeli, konieczne bywa podjęcie kroków takich jak lakowanie, lakierowanie oraz fluoryzacja kontaktowa.

Potrzebujesz fluoryzacji? Odwiedź nas!

Zamow Wizyte

Dlaczego warto wykonać fluoryzację?

Fluoryzacja jest zabiegiem, który warto wykonać zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Zęby mleczne u dzieci mają z natury słabsze szkliwo, niż zęby stałe, dlatego ich odpowiednia profilaktyka jest szczególnie ważna. Stosowanie fluoryzacji pozwala na uniknięcie leczenia zachowawczego, które – zarówno dla dzieci, jak i starszych Pacjentów — jest mało komfortowym zabiegiem.

Fluoryzacja jest także niezwykle pomocnym zabiegiem w momencie wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym. Fakt, że jest ona tak nieinwazyjna, sprawia, że nie jest ona bolesna (zwłaszcza) dla najmłodszych pacjentów, przez co pierwsze spotkanie ze stomatologiem nie będzie kojarzyło się z bólem i dyskomfortem.

Lakowanie zębów

Lakowane chroni zęby stałe i mleczne, dzięki czemu pozostają one zdrowe na dłużej. Stosuje się je na świeżo wyrżniętych zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci i młodzieży. Boczne zęby posiadają liczne bruzdy, w których szkliwo jest cieńsze i narażone na uszkodzenia, Co więcej, „nowe” zęby posiadają mniej składników mineralnych i są delikatniejsze. Należy pamiętać, że lakowaniu poddawane są tylko zdrowe zęby! Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Proces lakowania zębów rozpoczyna się od wyrżnięcia pierwszej szóstki, kiedy dziecko jest wieku 5-8 lat. Zęby mleczne można lakować nawet u 2 czy 3-latków. Lakowanie wykonuje się także u osób dorosłych.

Jak więc sami widzicie, zarówno fluoryzacja, jak i lakowanie są nie tylko nieinwazyjne, ale także całkowicie bezbolesne. To właśnie te cechy sprawiają, że można je bezproblemowo wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci! Nie czekajcie na to, aż bakterie napoczną wasze zęby, lecz zapobiegajcie ich działaniu!

Rate this post
Call Now ButtonUmów wizytę