DLA PACJENTA

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W JEDNYM MIEJSCU

Jakie powinno być leczenie stomatologiczne? Komfortowe i co najważniejsze – skuteczne. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Podstawą w leczeniu kanałowym jest znieczulenie, które sprawia że zabieg staje się niezwykle komfortowy.  Podczas wizyty stomatolog bada ząb, a następnie wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Ząb zostaje zabezpieczony koferdamem, czyli płatem gumy, który oddziela go od reszty jamy ustnej i pozwala na zachowanie suchości pola działania. Co więcej chroni on pacjenta przed połknięciem lekarstw stosowanych w leczeniu. 

Po czym następuje:

 1. Otwarcie zęba, lokalizacja, zmierzenie i  oczyszczanie kanałów z użyciem wyłącznie jednorazowych pilników renomowanych, sprawdzonych marek. Narzędzia te wykonywane są ze stopów niklowo-tytanowych, co pozwala na oczyszczenie nawet bardzo krzywych i wąskich kanałów. To gwarancja najwyższej higieny oraz precyzji działania.
 2. Dokładne przepłukanie kanałów w celu pełnego oczyszczenia m.in. z toksyn bakteryjnych, poszerzenia oraz dezynfekcji. Ponadto, używane płyny aktywowane są za pomocą ultradźwięków dla zwiększenia ich skuteczności. Następnie kanały są osuszane.
 3. Pod koniec następuje wypełnienie kanałów gutaperką na ciepło, która zamyka je na całej długości. Podgrzanie sprawia, że gutaperka staje płynna, dzięki czemu równomiernie uszczelnia cały kanał. 
 4. Odbudowa zęba po przeprowadzonym leczeniu kanałowym to ostatni, niezwykle ważny etap. 

Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy oraz odwodniony, co czyni go delikatnym i kruchym. Ścianki są cieńsze i nie posiada on wypełnienia, przez co łatwiej je uszkodzić. Właśnie dlatego należy go jak najszybciej wypełnić materiałem kompozytowym, (gdy jest w dobrym stanie), w nieco gorszej sytuacji stosuje się włókno szklane, które wzmacnia ząb dzięki temu, że jest jednocześnie elastyczne i wytrzymałe. Z kolei w przypadku mocnego naruszenia korzenia trzeba skorzystać z odbudowy protetycznej inlay/onlay.

Kiedy leczyć kanałowo?

 1. Kiedy boli

  Tępy i ostry ból, nadwrażliwość na niską lub wysoką temperaturę, ból przy dotyku czy żuciu oraz obrzęk tkanek otaczających ząb, a nawet zmiany w wielkości węzłów chłonnych mogą oznaczać konieczność leczenia kanałowego. Ból wynika ze zmian lub zakażenia w miazdze zęba, których przyczyny to np. głęboka próchnica, nieszczelne, rozległe wypełnienie, pęknięcie lub złamanie zęba.

 2. Kiedy nie boli
  Przewlekły stan zapalny może przebiegać bezbólowo, jednak gdy nastąpi jego zaostrzenie pacjent odczuwa ból, występuje obrzęk oraz inne nieprzyjemne objawy. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku zębów leczonych wcześniej kanałowo, które jednak wymagają ponownej terapii. Właśnie dlatego, tak duże znaczenie ma wykonywanie kontrolnych zdjęć radiologicznych.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Stosowane w La Dentista we Wrocławiu znieczulenia miejscowe, niwelują problem bólu podczas zabiegu. Dzięki znieczuleniu komputerowemu The Wand, samo jego podanie jest niezwykle delikatne i precyzyjne. Mówiąc wprost, leczenie kanałowe jest dla pacjenta naprawdę komfortowe. Jednak do kilku dni po zabiegu ząb może być bardziej wrażliwy, co skutecznie łagodzą środki przeciwbólowe. Każdy pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje pozabiegowe, dla pełnego komfortu zarówno w trakcie, jak i po leczeniu.

Zalecenia pozabiegowe

Tuż po wykonanym zabiegu powinno się unikać gryzienia i żucia po leczonej stronie, szczególnie gdy korona nie jest jeszcze odbudowana, a na ząb został założony opatrunek (ząb należy odbudować jak najszybciej, w ciągu 30 dni po zabiegu). Należy także poczekać z jedzeniem do całkowitego ustąpienia działania znieczulenia. W przypadku zaleceń stomatologa konieczne jest przyjmowanie wskazanych leków przeciwbólowych lub antybiotyku. Po zakończeniu leczenia kanałowego odbudowany ząb wymaga standardowej higieny.

Powtórne leczenie kanałowe endodontyczne

Tak zwane reendo polega na ponownym leczeniu zęba, który był już leczony kanałowo w przeszłości. Czasami należy przeprowadzić ponowną terapię, gdy pierwotne leczenie nie powiodło się, szczególnie że niewyleczone zęby mogą być przyczyną m.in. chorób serca i nerek oraz wielu innych dolegliwości. Często zęby wymagające powtórnego leczenia kanałowego nie zdradzają żadnych niepokojących objawów, a ukryte zapalenie widoczne jest dopiero na kontrolnym zdjęciu RTG.

Na czym polega powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie polega na usunięciu starego wypełnienia kanałów, następnie na zlokalizowaniu nieprawidłowości oraz ukrytych kanałów, zaś ostatnie kroki to ich dokładne oczyszczenie i szczelne wypełnienie.

Mimo że powtórne leczenie kanałowe trwa dłużej i jest trudniejsze niż pierwotne, warto się na nie zdecydować, szczególnie gdy w grę wchodzi leczenie pod mikroskopem. Odpowiednio oczyszczony i odbudowany ząb, ma duże szanse na przetrwanie w jamie ustnej nawet tak długo, jak naturalne uzębienie, dlatego warto podjąć próbę ratowania go. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na odkrycie pominiętych lub ciężko dostępnych kanałów, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia leczenia. 

W La Dentista przed rozpoczęciem powtórnego leczenia zawsze dokładnie analizujemy i oceniamy szanse na wyleczenie i utrzymanie zęba w jamie ustnej.

Gwarancja na leczenie kanałowe

W La Dentista najwyższa jakość usług i postępowanie zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej to priorytety. Jednak ze względu na specyfikę i często skomplikowany proces leczenia endodontycznego nie można zagwarantować jego stuprocentowej skuteczności z przyczyn niezależnych od stomatologa. Musimy jednak podkreślić, że jest ona bardzo wysoka szczególnie przy leczeniu kanałowym mikroskopowym i wynosi aż 95% w przypadku zębów, w których nie doszło do zakażenia! Ponadto, nawet gdy ząb jest zainfekowany lub pierwotne leczenie nie powiodło się, istnieją szanse na sukces, za sprawą ponownego leczenia kanałowego lub zabiegu chirurgicznego. 

Nieleczone zęby i dziąsła negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Bakterie i zakażenia z jamy ustnej łatwo atakują cały organizm i choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy bywa, że już jeden chory ząb sieje poważne spustoszenie w wielu organach.

Jakie ryzyko niesie za sobą nieleczone uzębienie?

 1. Choroby zatok. Bakterie z chorych zębów szybko mogą się do nich dostać, ze względu na bliskie sąsiedztwo.
 2. Angina. Może rozwinąć się dzięki paciorkowcom pochodzącym z zepsutego zęba.
 3. Choroby serca. Bakterie z jamy ustnej dostają się do krwiobiegu, uszkadzając ściany naczyń krwionośnych. Przyczynia się to do odkładania płytki miażdżycowej, a nawet do zawału.
 4. Uszkodzenie nerek. Toksyny z uszkodzonych zębów przedostają się do nerek, które filtrując je, same zostają uszkodzone.
 5. Choroba wrzodowa. Zepsute i bolące zęby utrudniają gryzienie i żucie, przez co połykamy duże kawałki, obciążające żołądek. Ten produkuje większą ilość kwasu solnego, który sprzyja rozwoju wrzodów.
 6. Stawy. Bakterie z zębów mogą uszkodzić też stawy, a nawet doprowadzić do reumatyzmu.

Co robić w przypadku złamania lub wybicia zęba?

Tego typu urazy są zawsze zaskakujące, jednak zdarzają się i należy wiedzieć jak postępować w takich wypadkach. Na wszelkie wypadki narażone są szczególnie dzieci, dlatego szybka pomoc ma tu szczególne znaczenie.

Złamana korona zęba

Ułamany kawałek zęba należy odszukać i zabezpieczyć w mleku, płynie do soczewek lub soli fizjologicznej, ponieważ może on zostać doklejony. Konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa!

Wybity ząb

Wybity ząb należy odnaleźć i delikatnie podnieść za część koronową. Następnie należy wprowadzić go delikatnie do zębodołu (tylko zęby stałe) lub umieścić w mleku, płynie do soczewek bądź soli fizjologicznej. Może zostać też umieszczony między policzkiem a resztą zębów. Wizyta u stomatologa powinna odbyć się jak najszybciej!

Postępowanie w przypadku bólu zęba

Podstawą w takim przypadku jest konsultacja ze stomatologiem. W La Dentista już podczas rozmowy telefonicznej instruujemy pacjentów co do postępowania w takim przypadku. W razie silnego bólu można przyjąć leki dostępne bez recepty takie jak Ibuprofen 400, Ketonal czy Dexax. NIE WOLNO ŁĄCZYĆ WYMIENIONYCH LEKÓW! Ani w przypadku obrzęku, czy bardzo silnego bólu nie można rozpoczynać terapii antybiotykami na własną rękę. Ponadto należy:

 • spać z głową ułożoną wyżej
 • nie nagrzewać bolesnego miejsca

CBCT dla jeszcze dokładniejszego leczenia

CBCT (tomografia wiązki stożkowej) to niezwykle dokładne badanie obrazowe, które zastępuje wykonanie kilku standardowych zdjęć. Ukazuje ono zarówno tkanki miękkie, jak i kostne. Ułatwia precyzyjne diagnozowanie i planowanie leczenia, co znacząco zwiększa powodzenie zabiegów. Ponadto jest to szybsza i tańsza metoda badania niż tradycyjna tomografia komputerowa.

Kamień nazębny

Nieusuwany kamień ciemnieje i negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Jedyną możliwością, by go usunąć jest wizyta u stomatologa. W żaden sposób nie można pozbyć się kamienia samodzielnie. Niestety nie pomoże ani szczotkowanie, ani płukanki czy nić dentystyczna.To często bagatelizowany problem, jednak prowadzi on do problemów takich jak nieświeży oddech czy nawet paradontoza. Przypominamy, że regularne wizyty u stomatologa (co pół roku) to istotna część profilaktyki, pomagająca uniknąć wielu poważnych problemów.

Najlepszy sposób na usunięcie kamienia nazębnego to scaling. W La Dentista również w tym zabiegu wykorzystujemy mikroskop, który gwarantuje niezwykłą dokładność działania. Scaling powinno wykonywać się od 1 do 2 razy w roku, w razie potrzeby nawet częściej. 

Fluoryzacja

Fluor jest dla zębów niezwykle cennym pierwiastkiem. Czyni szkliwo mocniejszym i uodparnia zęby na próchnicę.

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja to aplikacja dodatkowych dawek fluoru. Musi przebiegać pod ścisłą kontrolą stomatologa, ponieważ fluor w zbyt wysokiej dawce ma działanie trujące. Zatem oprócz stosowania się do zaleceń lekarza w używaniu past czy żeli, konieczne bywa podjęcie kroków takich jak lakowanie, lakierowanie oraz fluoryzacja kontaktowa.

Lakowanie

Lakowane chroni zęby stałe, dzięki czemu pozostają one zdrowe na dłużej. Stosuje się je na świeżo wyrżniętych zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci i młodzieży. Boczne zęby posiadają liczne bruzdy, w których szkliwo jest cieńsze i narażone na uszkodzenia, Co więcej „nowe” zęby posiadają mniej składników mineralnych i są delikatniejsze. Należy pamiętać, że lakowaniu poddawane są tylko zdrowe zęby! Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. 

Kiedy lakuje się zęby?

Proces lakowania zębów stałych rozpoczyna się od wyrżnięcia pierwszej szóstki, kiedy dziecko jest wieku 5-8 lat. Zęby mleczne można lakować nawet u 2 czy 3-latków.

Wybór szczoteczki do zębów

 • Klasyczne szczoteczki do zębów

Wybierając szczoteczkę do zębów, należy zwrócić uwagę na jej włosie. Powinno być miękkie i delikatne, a im więcej cienkich włosków w główce tym lepiej. Rączka powinna być ergonomiczna i łatwa do utrzymania pod odpowiednim kątem. 

 • Szczoteczki soniczne

Tego typu szczoteczka usuwa z zębów aż 6 razy więcej zabrudzeń niż tradycyjny model.  Wykorzystuje ruchy wymiatająco-pulsujące i pozostawia uśmiech naprawdę dokładnie oczyszczonym, także w przestrzeniach międzyzębowych i trudno dostępnych miejscach.  Szczoteczki soniczne są bardzo wygodne w użyciu, wyróżnia je również wytrzymała bateria oraz ciekawy design.

W La Dentista dbamy o pacjentów kompleksowo, dlatego oprócz przeprowadzania fluoryzacji i scalingu, proponujemy profesjonalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Pasty do zębów, szczoteczki manualne oraz soniczne, a także środki profilaktyczne marki CURAPROX to doskonały i skuteczny wybór w walce o piękny, ale przede wszystkim zdrowy uśmiech.

Jak widać w stomatologii sprawdza się zasada:

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyka

Podstawą dla zdrowych zębów jest oczywiście profilaktyka. Zabiegi z tego zakresu, jakie stosujemy to usuwanie kamienia nazębnego z pomocą scalingu oraz fluoryzacja. 

Zapobiegamy i uświadamiamy.

Umów wizytę